Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Mini Golf Club - recreation zone in the urban tissue

Malwina Dorota Ziółkowska

Abstract

Praca dyplomowa - Mały Klub Golfowy obejmuje projekt założenia, które składa się z: 9-cio dołkowego pola golfowego, strzelnicy – Driving Range o długości ok. 170 m, 9-cio dołkowego putting green tzn. miejsa do trenowania uderzeń do dołka, mini golfa oraz budynku Klubu Golfowego. Ważnym aspektem mojego projektu było dostarcznenie mieszkańcom m. st. Warszawy przestrzeni rekreacyjno-sportowej, która jest przestrzenią zieloną i pozwala na uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Wybrałam golf, ponieważ jest to sport, który można uprawiać w bardzo szerokim przedziale wiekowym – od 3 do 100 lat oraz dlatego, że w Warszawie nie ma wielu obiektów golfowych. Takie założenie może przyciągać mieszkańców Warszawy, okolic oraz zagorzałych graczy. Przy wyborze lokalizacji chciałam się skupić w szczególności na terenach zdegradowanych dlatego wybrałam działkę na Żeraniu – część byłego składowiska odpadów elektrociepłowni Żerań. Na tym terenie przeprowadzono proces rekultywacji. Działka położona jest w bliskiej odległości od Wisły. Można do niej dojechać nowopowstałą ścieżką rowerową prowadzącą z centrum Warszawy do Białołęki. Inspiracją do formy architetonicznej mojego budynku było samo miejsce, które wybrałam na lokalizaję, jego charakter oraz atmosfera tzw. „genius loci”. Przebywając w takim niezagospodarowanym architektonicznie otoczeniu, biorąc pod uwagę funkcję obiektu, która związana jest ze sportem uprawianym na świeżym powietrzu pomyślałam o czymś bardzo naturalnym, czymś co jest więte z tego miejsca. Obecnie działka jest porośnięta różnego rodzaju roślinnością, trawami, chwastami, krzakami. Tak powstał budynek o formie gałązki, naturalnym, przypadkowym kształcie. Wnętrze i zewnętze budynku jest projektowane z myślą o tym kształcie. Charakterystyczną cechą projektu są wewnętrzne długie ścieżki komunikacyjne o „gałązkowych” kształtach oraz świetliki dachowe, które nawiązują do tej naturalnej formy. Gałązka stała się także inspiracją dla konstrukcji obiektu - zaprojetkowano słupy o rzeźbiarskiej, unikatowej formie. Kształty wynikają z założenia, że konstrukcja podkreśla idee budynku. Kolejnym ważnym elementem jest ideologiczne korespondowanie budynku z otoczeniem. W tym celu zaprojektowałam 3 przeszklone patia dwukondygnacyjne, które powodują że otoczenie budynku – elementy założenia klubu golfowego wizualnie „wchodzą do środka obiektu”. Poprzez duże powierzchnie przeszkleń można oglądać krajobraz oraz pole golfowe, w taki sposób projektowany przeze mnie budynek łączy się z otoczeniem.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Malwina Dorota Ziółkowska (FA) Malwina Dorota Ziółkowska,, Faculty of Architecture (FA)
Title in Polish
MAŁY KLUB GOLFOWY - FUNKCJA REKREACYJNA W TKANCE MIEJSKIEJ
Supervisor
Piotr Kudelski (FA/DDTA) Piotr Kudelski,, Division of Design and Theory of Architecture (FA/DDTA)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Division of Design and Theory of Architecture (FA/DDTA)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
13-09-2019
Issue date (year)
2019
Internal identifier
AR-1921/L
Reviewers
Piotr Kudelski (FA/DDTA) Piotr Kudelski,, Division of Design and Theory of Architecture (FA/DDTA)Faculty of Architecture (FA) Anita Orchowska (FA/DAUD) Anita Orchowska,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
golf, sport, rekreacja, tereny zielone, miasto, natura, Wisła
File
  • File: 1
    201256_inz1.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 35850

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTfed7aeafd65b496eaf8150e930b6b1b3/
URN
urn:pw-repo:WUTfed7aeafd65b496eaf8150e930b6b1b3

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page