Baza wiedzy: Politechnika Warszawska

Ustawienia i Twoje konto

Powrót

Szkoła Muzyczna przy ul. Karowej

Magdalena Dorota Walczak

Abstract

Projekt zlokalizowany jest w dzielnicy Powiśle, w centrum Warszawy, tuż koło rejonu Starego Miasta. Działka znajduje się u podnóża Skarpy Warszawskiej. Otaczające ją liczne tereny zielone stanowią enklawę ciszy i spokoju tuż przy tętniącym życiem historycznym centrum Warszawy. Budynki otaczające działkę to prawie wyłącznie obiekty historyczne, o niezbyt dużej wysokości i skali. Wyjątkowy charakter lokalizacji zapewnia nie tylko komfort komunikacyjny, ale również stosowne warunki do wypoczynku, nauki oraz obcowania ze sztuką. Celem projektu jest próba stworzenia szkoły muzycznej, która oprócz pełnienia funkcji placówki oświaty stałaby się również nowym obiektem muzycznym na mapie Warszawy. Celem szkoły przy ulicy Karowej jest nie tylko kształcenie młodych muzyków, ale również umożliwienie im nabieranie doświadczeń w występach scenicznych, a to zapewni nowa scena dla młodych talentów. Znajdujący się w niewielkiej odległości Zespół Szkół Muzycznych im F. Chopina, to akademia muzyczna o bardzo bogatej tradycji. Wraz z nową szkołą mogą stanowić bastion muzyki na północnym Powiślu. Daje to możliwość ściślejszej współpracy, co byłoby motywujące zarówno dla młodszych, jak i starszych muzyków. Lepsze zaplecze przekładałoby się na wygodę pracy i większe sukcesy. Zaprojektowany przeze mnie budynek składa się z dwóch części. Rozleglejszego i niższego budynku szkoły, z dużym zielonym dziedzińcem, oraz budynku sali koncertowej, o smuklejszej bryle i niewielkiej powierzchni. Obydwie części projektu to budynki dwupiętrowe (niski i średniowysoki), których skala dostosowana jest do charakteru otaczającej zabytkowej architektury. Szkoła zapewnia edukację muzyczną I-go stopnia. Jest przewidziana na ok. 240 uczniów, w wieku od 6 do 16 lat. Jej pomieszczenia dostosowane są do rozwijania talentów młodych adeptów we wszystkich dziedzinach muzyki. Jednym z założeń projektu jest odseparowanie sal koncertowej i kameralnej, daje to możliwość zaproszenia szerszej publiczności. Regularna ortogonalna bryła budynku szkoły kontrastuje z formą budynku koncertowego. Rytmiczna i minimalistyczna fasada wykończona szkłem i ceramiką przełamuje się w miejscu spotkania szkoły z salą koncertową - przestrzeni służącej twórczej ekspresji i spotkaniom sztuki z publicznością. Biała monolityczna bryła o krzywoliniowo biegnących ścianach zewnętrznych swoją odmiennością i oderwaniem od kontekstu sugeruje, że wewnątrz doświadcza się czegoś niezwykłego. Związek sztuki z naturą warunkuje charakter zaproponowanej architektury, budynek jest otoczony przez bujną i różnorodną roślinność. Wewnętrzny dziedziniec będący zielonym centrum szkoły potęguje możliwość obcowania z przyrodą, co daje możliwość koncentracji i wyciszenia, stając się jednocześnie miejscem ezoterycznym i pobudzającym do twórczego działania.
Rodzaj dyplomu
Praca inżynierska / licencjacka
Typ dyplomu
Praca inżynierska
Autor
Magdalena Dorota Walczak (WA) Magdalena Dorota Walczak Wydział Architektury (WA)
Tytuł w języku polskim
Szkoła Muzyczna przy ul. Karowej
Promotor
Maciej Czarnecki (WA/ZAWWFP) Maciej Czarnecki Zakład Architektury Współczesnej, Wnętrz i Form Przemysłowych (WA/ZAWWFP)Wydział Architektury (WA)
Jednostka dyplomująca
Wydział Architektury (WA)
Jednostka prowadząca
Zakład Architektury Współczesnej, Wnętrz i Form Przemysłowych (WA/ZAWWFP)
Kierunek / specjalność studiów
, Architektura i Urbanistyka
Język
(pl) polski
Status pracy
Obroniona
Data obrony
29-06-2016
Data (rok) wydania
2016
Identyfikator wewnętrzny
AR-001411/L
Recenzenci
Radosław Achramowicz (WA) Radosław Achramowicz Wydział Architektury (WA) Maciej Czarnecki (WA/ZAWWFP) Maciej Czarnecki Zakład Architektury Współczesnej, Wnętrz i Form Przemysłowych (WA/ZAWWFP)Wydział Architektury (WA)
Słowa kluczowe w języku polskim
szkoła, muzyczna, warszawa, powiśle, mariensztat, sala, koncertowa, karowa
Słowa kluczowe w języku angielskim
music, school, hall, warsaw
Plik pracy
  • Plik: 1
    249815-inz-.pdf
Poproś o plik WCAG
Pola lokalne
Identyfikator pracy APD: 11065

Jednolity identyfikator zasobu
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTf0b9815c5a124792ae953c68afde7252/
URN
urn:pw-repo:WUTf0b9815c5a124792ae953c68afde7252

Potwierdzenie
Czy jesteś pewien?
Zgłoszenie uwag dotyczących tej strony