Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Music Academy on Karowa Street in Warsaw

Magdalena Dorota Walczak

Abstract

Projekt zlokalizowany jest w dzielnicy Powiśle, w centrum Warszawy, tuż koło rejonu Starego Miasta. Działka znajduje się u podnóża Skarpy Warszawskiej. Otaczające ją liczne tereny zielone stanowią enklawę ciszy i spokoju tuż przy tętniącym życiem historycznym centrum Warszawy. Budynki otaczające działkę to prawie wyłącznie obiekty historyczne, o niezbyt dużej wysokości i skali. Wyjątkowy charakter lokalizacji zapewnia nie tylko komfort komunikacyjny, ale również stosowne warunki do wypoczynku, nauki oraz obcowania ze sztuką. Celem projektu jest próba stworzenia szkoły muzycznej, która oprócz pełnienia funkcji placówki oświaty stałaby się również nowym obiektem muzycznym na mapie Warszawy. Celem szkoły przy ulicy Karowej jest nie tylko kształcenie młodych muzyków, ale również umożliwienie im nabieranie doświadczeń w występach scenicznych, a to zapewni nowa scena dla młodych talentów. Znajdujący się w niewielkiej odległości Zespół Szkół Muzycznych im F. Chopina, to akademia muzyczna o bardzo bogatej tradycji. Wraz z nową szkołą mogą stanowić bastion muzyki na północnym Powiślu. Daje to możliwość ściślejszej współpracy, co byłoby motywujące zarówno dla młodszych, jak i starszych muzyków. Lepsze zaplecze przekładałoby się na wygodę pracy i większe sukcesy. Zaprojektowany przeze mnie budynek składa się z dwóch części. Rozleglejszego i niższego budynku szkoły, z dużym zielonym dziedzińcem, oraz budynku sali koncertowej, o smuklejszej bryle i niewielkiej powierzchni. Obydwie części projektu to budynki dwupiętrowe (niski i średniowysoki), których skala dostosowana jest do charakteru otaczającej zabytkowej architektury. Szkoła zapewnia edukację muzyczną I-go stopnia. Jest przewidziana na ok. 240 uczniów, w wieku od 6 do 16 lat. Jej pomieszczenia dostosowane są do rozwijania talentów młodych adeptów we wszystkich dziedzinach muzyki. Jednym z założeń projektu jest odseparowanie sal koncertowej i kameralnej, daje to możliwość zaproszenia szerszej publiczności. Regularna ortogonalna bryła budynku szkoły kontrastuje z formą budynku koncertowego. Rytmiczna i minimalistyczna fasada wykończona szkłem i ceramiką przełamuje się w miejscu spotkania szkoły z salą koncertową - przestrzeni służącej twórczej ekspresji i spotkaniom sztuki z publicznością. Biała monolityczna bryła o krzywoliniowo biegnących ścianach zewnętrznych swoją odmiennością i oderwaniem od kontekstu sugeruje, że wewnątrz doświadcza się czegoś niezwykłego. Związek sztuki z naturą warunkuje charakter zaproponowanej architektury, budynek jest otoczony przez bujną i różnorodną roślinność. Wewnętrzny dziedziniec będący zielonym centrum szkoły potęguje możliwość obcowania z przyrodą, co daje możliwość koncentracji i wyciszenia, stając się jednocześnie miejscem ezoterycznym i pobudzającym do twórczego działania.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Magdalena Dorota Walczak (FA) Magdalena Dorota Walczak,, Faculty of Architecture (FA)
Title in Polish
Szkoła Muzyczna przy ul. Karowej
Supervisor
Maciej Czarnecki (FA/DCAIDIF) Maciej Czarnecki,, Department of Contemporary Architecture, Interior Design and Industrial Forms (FA/DCAIDIF)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Department of Contemporary Architecture, Interior Design and Industrial Forms (FA/DCAIDIF)
Study subject / specialization
Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
29-06-2016
Issue date (year)
2016
Internal identifier
AR-001411/L
Reviewers
Radosław Achramowicz (FA) Radosław Achramowicz,, Faculty of Architecture (FA) Maciej Czarnecki (FA/DCAIDIF) Maciej Czarnecki,, Department of Contemporary Architecture, Interior Design and Industrial Forms (FA/DCAIDIF)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
szkoła, muzyczna, warszawa, powiśle, mariensztat, sala, koncertowa, karowa
Keywords in English
music, school, hall, warsaw
File
  • File: 1
    249815-inz-.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 11065

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTf0b9815c5a124792ae953c68afde7252/
URN
urn:pw-repo:WUTf0b9815c5a124792ae953c68afde7252

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page