Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Centrum Pracy Twórczej dla Rzeźbiarzy na Białołęce

Katarzyna Klementyna Piotrowska

Abstract

Moim celem jest zaprojektowanie ośrodka przeznaczonego do pracy twórczej dla rzeźbiarzy i prezentacji ich dzieł. Rzeźbienie często wymaga dużej pracowni lub dostępności do przestrzeni na wolnym powietrzu. Artyści pracujący w mieście nie zawsze mają dostęp do tego typu miejsca. Dlatego w budynku zlokalizowane są pracownie indywidualne a także 3 pracownie specjalne w których będzie można wykonać odlewy lub wypalić swoje prace bez względu na to czy zostaną one wykonane na miejscu czy nie. Ponadto będzie to miejsce przeznaczone na wystawianie prac artystów. W tym celu powstanie część reprezentacyjna, czyli galeria i kawiarnia oraz ogród będący również przestrzenią wystawienniczą Centrum będzie miejscem spotkań lokalnej społeczności dzielnicy Białołęki. Mieszkańcy będą mogli porozmawiać w kawiarni i zobaczyć prace artystów w galerii a także podejrzeć ich proces twórczy. Budynek Centrum Pracy Twórczej składa się z dwóch brył pierwszą z nich jest galeria o prostopadłościennym kształcie. Elewacja wykonana jest z oszlifowanych płyt granitowych. Na frontowej części znajduje się płaskorzeźba wykuta w tym samym kamieniu, ale o chropowatej fakturze. W tej części nie ma okien pionowych, są tylko świetliki nie zaburzające rytmu elewacji i pozwalające doświetlić ekspozycję. Drugą bryłą jest budynek warsztatowy gdzie zlokalizowane są pracownie i kawiarnia. Ta część kontrastuje z galerią, ponieważ ma długi kształt i jest pokryta dwuspadowymi dachami o różnych wysokościach. Elewacja jest wykonana z drewnianych desek a okna przypominają stare wrota warsztatów co podkreśla pracowniany charakter. Obie bryły scala łącznik będący jednocześnie wejściem głównym do obiektu. Można z niego przejść do galerii, kawiarni lub od razu na plac przed pracowniami.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Katarzyna Klementyna Piotrowska (FA) Katarzyna Klementyna Piotrowska,, Faculty of Architecture (FA)
Supervisor
Michał Brutkowski (FA/DAUD) Michał Brutkowski,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
05-07-2019
Issue date (year)
2019
Internal identifier
AR-1775/L
Reviewers
Michał Brutkowski (FA/DAUD) Michał Brutkowski,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA) Witold Andrzej Orzechowski (FA/DAUD) Witold Andrzej Orzechowski,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
centrum pracy twórczej, pracownia artystyczna, rzeźba, artyści, rzeźbiarze, kamień, ceramika, drewno, galeria, kawiarnia, lokalna społeczność, Białołęka, Warszawa
File
  • File: 1
    275768_INŻ_Opis.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 33030

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTe5de7a9e859944d295903bad61ec232d/
URN
urn:pw-repo:WUTe5de7a9e859944d295903bad61ec232d

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page