Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

UZUPEŁNIENIE PIERZEI ULICY MAŁEJ W WARSZAWIE

Mateusz Adrian Kiełczyński

Abstract

W związku z powstaniem drugiej linii metra w Warszawie, okolice Pragi Północ zyskały na atrakcyjności oraz stały się doskonałym miejscem pod nowe inwestycje związane z rewitalizacją istniejących obiektów oraz dogęszczeniem sperforownej tkanki miejskiej o bogatej wartości historycznej. Okolice ulicy Małej, Szwedzkiej, Inżynierskiej i okolicznych ciągów komunikacyjnych kiedyś kojarzyły się z lokalnymi rzemieślnikami oraz małymi kameralnymi lokalami. Postanowiłem stworzyć projekt budynku, który wychodziłby na wprost potrzebom Pragi i kontynuował rzemieślniczy nastrój okolic poprzez uzupełnienie w pierzei ulicy Małej stworzone dla obiektów usługowych. Jako główną funkcję w moim obiekcie wybrałem dwu poziomowy salon tatuażu, gdyż ten rodzaj sztuki jest moją pasją, którą chciałbym wykorzystać przy tym projekcie. Salonowi towarzyszą inne usługi: salon barberski oraz sklep z odzieżą tworzoną przez artystów związanych ze światem tatuaży. Zaprojektowałem obiekt wraz z aranżacją wnętrz w taki sposób aby wykorzystać jak najlepiej własne doświadczenie jako artysty oraz otworzyć się na oczekiwania klienta salonów barberskich i sklepów z odzieżą związaną z branżą. Projektowany budynek zlokalizowany w uzupełnieniu pierzei łączy dwie kamienice odnosząc się wysokością elewacji do sąsiednich budynków aż do krawędzi wieńczących gzymsów. Starałem się wykreować budynek, który formie i wyrazie architektoniczny, nie konkuruje z otaczającą, zabytkową zabudową. Jednocześnie chciałem nadać elewacji nowoczesny neutralny wyraz, inspirowany fakturą igieł tatuatorskich, neutralny wobec otoczenia, stanowiący gładką płaszczyznę w przypadku obserwacji go z innej perspektywy niż frontalnie. Praga jako miejsce kojarzy mi się równocześnie z ciekawymi kameralnymi podwórkami, które zachęcają ludzi do spędzania wspólnie czasu, wypoczynku czy zabawy. Uważam takie miejsca za ważne i wpływające na otoczenie, w projekcie chciałem osiągnąć budynek będący plombą a jednocześnie przejściem do nowo powstałego dziedzińca.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Mateusz Adrian Kiełczyński (FA) Mateusz Adrian Kiełczyński,, Faculty of Architecture (FA)
Supervisor
Karolina Tulkowska-Słyk (FA) Karolina Tulkowska-Słyk,, Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Faculty of Architecture (FA)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
29-06-2016
Issue date (year)
2016
Internal identifier
AR-001375/L
Reviewers
Karolina Tulkowska-Słyk (FA) Karolina Tulkowska-Słyk,, Faculty of Architecture (FA) Maciej Czarnecki (FA/DCAIDIF) Maciej Czarnecki,, Department of Contemporary Architecture, Interior Design and Industrial Forms (FA/DCAIDIF)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
Praga, salon tatuażu, Warszawa, Polska, salon barberski, barber, tatuaż, sklep, sklep z odzieżą, plomba, uzupełnienie, uzupełnienie pierzei
File
  • File: 1
    249780_inz.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 10873

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTc4ecf8ab98c14411a06e218dea35195b/
URN
urn:pw-repo:WUTc4ecf8ab98c14411a06e218dea35195b

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page