Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Self-sufficient mountain shelter in Tatras

Magdalena Anna Michniewska

Abstract

The subject of the presented study is a Self-sufficient Mountain Shelter located on the 1922 meters above the sea level on the Slovakian side of Tatry Mountains. The concept assumes creating the area of shorter or longer relax during the long hiking to Krywań.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Magdalena Anna Michniewska (FA) Magdalena Anna Michniewska,, Faculty of Architecture (FA)
Title in Polish
Samowystarczalne schronisko górskie w Tatrach
Supervisor
Robert Rzadkiewicz (FA/CAD) Robert Rzadkiewicz,, Chair of Architectural Design (FA/CAD)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Chair of Architectural Design (FA/CAD)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
05-07-2019
Issue date (year)
2019
Internal identifier
AR-1783/L
Reviewers
Radosław Achramowicz (FA/DDTA) Radosław Achramowicz,, Division of Design and Theory of Architecture (FA/DDTA)Faculty of Architecture (FA) Robert Rzadkiewicz (FA/CAD) Robert Rzadkiewicz,, Chair of Architectural Design (FA/CAD)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
Schronisko górskie, samowystarczalne, ekologiczne
Keywords in English
Self-sufficient, mountain shelter
Abstract in Polish
Tematem pracy jest Samowystarczalne Schronisko Górskie, zlokalizowane na wysokości 1922m n.p.m. po słowackiej stronie Tatr. Koncepcja zakłada stworzenie miejsca do krót-szego lub dłuższego odpoczynku podczas wspinaczki na szczyt Krywania (2494m n.p.m.). Infrastruktura po stronie słowackiej nie jest wystarczająco rozbudowana, dlatego celem działalności obiektu jest zapewnienie bazy wypadowej na trzecim najwyższym szczycie Tatr. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i cenionych wierzchołków, znany z bardzo rozległych i pięknych panoram. Pomimo dużych wymagań umiejętnościowych, co roku odwiedza go kilka tysięcy pasjonatów gór. Popularność tego szczytu stale rośnie, lecz zagospodarowanie terenu nie zmienia się. Najbliższe schronisko zlokalizowane jest w odległości 2 godzin od wejścia na szlak. Nie ma również miejsca by odpocząć podczas wędrówki. Projektowany obiekt jest rozwiąza-niem na oba te problemy. Daje możliwość krótkiego wytchnienia lub spędzenia nocy przed następnym dniem wycieczki. Obiekt jest idealnym punktem dłuższej wyprawy, ponieważ dzięki swojemu położeniu wędrowiec nie musi schodzić do doliny na nocleg. Budynek z założenia ma swoją bryłą jak najlepiej dostosowywać się do warunków panu-jących w terenie górzystym. Obły kształt oraz dach ze spadkiem eliminują problemy zwią-zane z działaniem wiatru, deszczu i śniegu. Rzut na planie koła zmniejsza ilość zużytych materiałów zachowując tyle samo przestrzeni użytkowej oraz minimalizuje straty ciepła. Rdzeń będący sercem budynku usztywnia konstrukcję oraz stabilizuje temperaturę w obiekcie przez cały rok. Naturalne materiały na elewacji i zielony dach maja wpisać go w kontekst – ukryć działalność człowieka i pozostawić krajobraz prawie nienaruszony. Na wysokości 1922m n.p.m nie ma dostępu do żadnych sieci instalacyjnych, dlatego schronisko jest samowystarczalne. Jego funkcjonowanie opiera się na odnawialnych źró-dłach energii. Ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz powietrzna pompa ciepła zapewniają elektryczność, ciepłą wodę oraz ogrzewanie. Woda pozyskiwana jest ze stru-mienia płynącego niedaleko budynku. Po użyciu oczyszczana w oczyszczalni biologicznej i odprowadzana do gruntu. Nowoczesne systemy pozyskiwania i magazynowania wody oraz energii zapewniają autonomiczność obiektu. Budynek bez bieżących dostaw jest w stanie oszczędnie prosperować przez kilkanaście dni.
File
  • File: 1
    praca_dyplomowa_opis_1.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 33148

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTb495073effa648b28ac4144aa2372297/
URN
urn:pw-repo:WUTb495073effa648b28ac4144aa2372297

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page