Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Contemporary Art gallery in Warsaw

Iwona Anna Pawlak

Abstract

Celem projektu jest próba stworzenia współczesnego muzeum w centrum miasta. Zaprojektowana galeria przeznaczona jest na dużą prywatną kolekcję sztuki, zgromadzoną przez Grażynę Kulczyk. Budynek będzie mieścił ponad 600 eksponatów, od malarstwa, przez rzeźby po instalacje oraz filmy. Podstawą projektowania było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni ekspozycyjnej, która będzie stanowić tło dla sztuki współczesnej, potęgując jej oddziaływanie - łatwo dostępną ale jednocześnie stojącą na uboczu. Wizyta i zwiedzanie stanowiłyby całe doświadczenie obcowania ze sztuką, potęgując jej działanie. Zwiedzanie odbywa się w atmosferze ciszy i spokoju, które będą sprawiać, że łatwiej będzie się skupić na sztuce. Stąd wybrana lokalizacja, która choć jest położona w centrum miasta i dobrze skomunikowana, jednocześnie jest otoczona przez rozległą zieleń oraz wodę. Ten fragment miasta stanowi obecnie enklawę na terenie Warszawy. W obecnej chwili działka nie posiada żadnego otoczenia architektonicznego, a proponowany projekt jest projektowany pod „przyszły Port Praski”, który pozostaje w tej chwili jeszcze w sferze koncepcyjnej. Projekt zakłada zagospodarowanie pirsu przy jednoczesnym zachowaniu dużej części zieleni naturalnej. Zaplanowano ekspozycję zewnętrzną z sezonowymi pawilonami ogrodowymi. Zaprojektowana galeria, doświetlona jest wysokimi świetlikami, które wyraźnie odcinają się w bryle budynku. Od strony wejściowej znajduje się przedpole w postaci szerokiego reprezentacyjnego placu, który naprowadza na wejście w postaci poziomej szczeliny w budynku. Bryła, ma swoją odmiennością komunikować trochę swoją wyjątkową funkcję. Zaprojektowana galeria posiada dwie kondygnacje. Kondygnacja parterowa, jest wyraźnie podzielona na dwie części - dół budynku, dla podchodzących jest bardzo spokojny, ekspresyjna forma jest zaś widoczna z odległości i z góry.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Iwona Anna Pawlak (FA) Iwona Anna Pawlak,, Faculty of Architecture (FA)
Title in Polish
Galeria sztuki współczesnej w Warszawie
Supervisor
Piotr Trębacz (FA/DFAUD) Piotr Trębacz,, Department of Fundamentals of Architectural and Urban Design (FA/DFAUD)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Department of Fundamentals of Architectural and Urban Design (FA/DFAUD)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
29-06-2016
Issue date (year)
2016
Internal identifier
AR-001395/L
Reviewers
Anna Dybczyńska-Bułyszko (FA/DCAIDIF) Anna Dybczyńska-Bułyszko,, Department of Contemporary Architecture, Interior Design and Industrial Forms (FA/DCAIDIF)Faculty of Architecture (FA) Piotr Trębacz (FA/DFAUD) Piotr Trębacz,, Department of Fundamentals of Architectural and Urban Design (FA/DFAUD)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
galeria sztuki współczesnej, port praski,
Keywords in English
art gallery, contemporary art
File
  • File: 1
    235212_inż.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 11024

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUTab1e71e4a14e483a990a1df22600bdc3/
URN
urn:pw-repo:WUTab1e71e4a14e483a990a1df22600bdc3

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page