Baza wiedzy: Politechnika Warszawska

Ustawienia i Twoje konto

Powrót

LAPIDARIUM NAD WISŁĄ W WARSZAWIE - PRZESTRZEŃ EKSPOZYCYJNA DLA "SKARBÓW" Z DNA WISŁY

Aleksander Piotr Krupa

Abstract

The subject of the diploma is the exhibition space for the important historical objects founded at the bottom of the Vistula river. The main idea was return to the place where architectural details robbed from Kazimierzowski Palace were packed on the swedish barges and flowed out from Poland. Project located at the Univesity axis, on the extension of the Lipowa Street
Rodzaj dyplomu
Praca inżynierska / licencjacka
Typ dyplomu
Praca inżynierska
Autor
Aleksander Piotr Krupa (WA) Aleksander Piotr Krupa Wydział Architektury (WA)
Tytuł w języku polskim
LAPIDARIUM NAD WISŁĄ W WARSZAWIE - PRZESTRZEŃ EKSPOZYCYJNA DLA "SKARBÓW" Z DNA WISŁY
Promotor
Radosław Achramowicz (WA) Radosław Achramowicz Wydział Architektury (WA)
Jednostka dyplomująca
Wydział Architektury (WA)
Jednostka prowadząca
Wydział Architektury (WA)
Kierunek / specjalność studiów
, Architektura i Urbanistyka
Język
(pl) polski
Status pracy
Obroniona
Data obrony
29-06-2016
Data (rok) wydania
2016
Identyfikator wewnętrzny
AR-001379/L
Recenzenci
Jacek Wciślak (WA/ZMAK) Jacek Wciślak Zakład Mieszkalnictwa i Architektury Krajobrazu (WA/ZMAK)Wydział Architektury (WA) Radosław Achramowicz (WA) Radosław Achramowicz Wydział Architektury (WA)
Słowa kluczowe w języku polskim
lapidarium, Wisła, Warszawa, Villa Regia, Pałac Kazimierzowski, Potop Szwedzki, oś uniwersytetu, ul. Lipowa, marmury
Słowa kluczowe w języku angielskim
lapidary, Vistula, Warsaw, Villa Regia, Kazimierzowski Palace, University of Warsaw, Lipowa Street, marble
Streszczenie w języku polskim
Tematem projektu jest przestrzeń wystawiennicza dla znalezionych na dnie Wisły ważnych obiektów historycznych. Planowane eksponaty to w większości architektoniczna dekoracja XVII-wiecznego Pałacu Villa Regia znanego dzisiaj jako Pałac Kazimierzowski. Aby nawiązać relację Lapidarium z historią obiektów w nim zawartych/przedstawionych, zostało ono zlokalizowane na osi Pałacu, w miejscu gdzie odbywał się załadunek zrabowanych skarbów na drewniane szkuty podczas potopu szwedzkiego. W odwołaniu do tego wydarzenia ukształtowała się idea drogi. Drogi, która prowadzi od miejsca, z którego pochodzą skarby do miejsca gdzie odbywała się dramatyczna chwila ładowania obiektów na szwedzkie szkuty/barki/krypy, które to miejsce miało być ostatnim kontaktem tych obiektów z warszawskim lądem. Forma budynku zainspirowana była slipem czyli pochylnią występującą na przystaniach i małych stoczniach, służącą do wodowania statków. scharakteryzowana została przez dwie ściany oporowe przecinające bulwar i rozstępujące grunt aby przeprowadzić między nimi płynne zejście aż pod taflę wody. Poprzez swoje wejście w Wisłę, projektowane lapidarium ma na celu przybliżenie rzeki miastu i zaprezentowanie jej z nieosiągalnej dotychczas perspektywy. W obiekcie znajduje się kawiarnia, umiejscowiona w centrum ekspozycji, której najważniejszym punktem jest podwodna wystawa prezentująca w nieszablonowy sposób odnalezione okazy XVII-wiecznego detalu architektonicznego. Eksponaty umieszczone pod wodą w wygrodzonym, przygotowanym fragmencie rzeki mają przenieść odbiorcę w sytuację w jakiej obiekty znajdowały się przez blisko 350 lat. Przestrzeń ta poprzez ten unikatowy walor, może stać się miejscem licznie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. W budynku przedstawione będą takie eksponaty jak elementy fontann, dekoracje nadproży, woluty, posadzki, ławy, parapety, obramienia okienne oraz wydobyta w 1906r. przez warszawskich piaskiarzy marmurowa rzeźba delfina. Przestrzeń ekspozycji zamykać będzie rekonstrukcja arkad z klatki schodowej w rezydencji Villa Regia.
Plik pracy
  • Plik: 1
    255878-inż_opis.pdf
Poproś o plik WCAG
Pola lokalne
Identyfikator pracy APD: 11420

Jednolity identyfikator zasobu
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUT7b7d16ac65ef46158043811c3412af3d/
URN
urn:pw-repo:WUT7b7d16ac65ef46158043811c3412af3d

Potwierdzenie
Czy jesteś pewien?
Zgłoszenie uwag dotyczących tej strony