Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Ośrodek dla kajakarzy przy Jeziorze Rychnowskim

Damian Antoni Kasperowicz

Abstract

Żyjemy w czasach, w których życie staje się coraz bardziej scyfryzowane. Nie trzeba konkretnych danych statystycznych, aby wychodząc na ulicę zauważyć, że wiele osób opanowało do perfekcji chodzenie z jednoczesną obsługą telefonu. Przeniesienie większości naszej uwagi w świat wirtualny, sprawiło, że często nie zwracamy uwagi na bodźce świata rzeczywistego. Postępujący rozwój technologii, oprócz swych zalet, przyzwyczaił nas do wygodnego trybu życia, w którym pracę mięśni zastępujemy pracą urządzeń technicznych, a to w połączeniu z ogólnodostępną, przetworzoną, wysokokaloryczną żywnością rodzi problemy w postaci m.in. otyłości, z którą zmaga się coraz większa część społeczeństwa, w tym dzieci. Problem uciekania od rzeczywistości i coraz większej tendencji do siedzącego trybu życia stał się zaczynem do stworzenia zespołu budynków, które mogłyby połączyć kontemplację nad otoczeniem z możliwością jednoczesnej aktywności fizycznej. Projekt ośrodka dla kajakarzy, będący tematem poniższej pracy, z racji topografii terenu oraz istniejącej tam zabudowy dzieli się na dwie główne części. Jedna z części to budynek o funkcjach ściśle powiązanych z samym uprawianiem kajakarstwa. Dzieli się on na strefę hangarów z kajakami i łodziami, strefę związaną z życiem klubu MKS Polstyr, strefę odnowy, która jest powiązana z sercem budynku - siłownią udostępnioną dla członków klubu. Druga część to zespół budynków skupionych na funkcji noclegowo-wypoczynkowej oraz restauracyjno-turystycznej. Baza noclegowa byłaby oparta na małych parterowych budynkach, które skupiałyby się wokół pawilonu wypoczynkowego. W część restauracyjno-turystyczną wchodziłby budynek restauracji oraz trzykondygnacyjna wieża widokowa skierowana w kierunku jeziora. Charakter budynków skoncentrowanych wokół wspólnych placów, a zarazem kształtujący otwarcia widokowe, z jednej strony podkreślałby charakter wspólnoty ludzi, których łączy jedna pasja, a z drugiej strony kadrując otoczenie podkreślałby walory przyrodnicze miejsca, w którym powstał projekt.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Damian Antoni Kasperowicz (FA) Damian Antoni Kasperowicz,, Faculty of Architecture (FA)
Supervisor
Piotr Bujnowski (FA/DAUD) Piotr Bujnowski,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA)
Certifying unit
Faculty of Architecture (FA)
Affiliation unit
Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)
Study subject / specialization
, Architektura i Urbanistyka
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
11-09-2019
Issue date (year)
2019
Internal identifier
AR-1872/L
Reviewers
Ewa Widera (FA/CUDRL) Ewa Widera,, Chair of Urban Design and Rural Landscape (FA/CUDRL)Faculty of Architecture (FA) Piotr Bujnowski (FA/DAUD) Piotr Bujnowski,, Division of Architectural and Urban Design (FA/DAUD)Faculty of Architecture (FA)
Keywords in Polish
kajakarstwo, baza noclegowa, restauracja, krajobraz
File
  • File: 1
    234660_inz_opis.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 33040

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUT73381b5a41de47cb8417f27733488a47/
URN
urn:pw-repo:WUT73381b5a41de47cb8417f27733488a47

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page