Knowledge base: Warsaw University of Technology

Settings and your account

Back

Design of mechanical ventilation and air-conditioning sports hall

Katarzyna Kowalczyk

Abstract

Celem niniejszej pracy dyplomowej jest stworzenie oraz utrzymanie komfortowych warunków dla użytkowników pomieszczeń do zajęć sportowych, co umożliwi im wykonywanie danego rodzaju czynności z maksymalną wydajnością. Zaprojektowane w pracy systemy wentylacji i klimatyzacji cechują się dużą różnorodnością. Każde pomieszczenie ma osobny system, w czym duża sala ćwiczeń ma dwa niezależne systemy wentylacyjne. Pierwszy z nich obsługuje boisko i działa cały czas podczas normalnego użytkowania sali. Drugi natomiast włączany jest jedynie podczas wydarzeń sportowych, przy czynnej widowni. Zarówno w jednym, jak i w drugim systemie powietrze nawiewane jest do pomieszczeń za pomocą dysz dalekiego zasięgu oraz wywiewane za pomocą kratek wentylacyjnych zamontowanych na kanałach. Centrala obsługująca boisko działa z recyrkulacją powietrza, natomiast centrala działająca podczas czynnej widowni wyposażona jest w odzysk ciepła. Pomieszczenie siłowni wyposażone jest w system wentylacji mechanicznej doprowadzającej minimalną ilość powietrza higienicznego, a także w osobny system klimatyzacji regulujący temperaturę. Centrala wyposażona jest w odzysk ciepła i jest zamontowana pod stropem w pomieszczeniu siłowni. Powietrze rozprowadzane jest za pomocą kanałów wentylacyjnych prowadzonych pod stropem oraz nawiewane za pomocą nawiewników wirowych zamontowanych wraz ze skrzynkami rozprężnymi. Powietrze usuwane jest z pomieszczenia kratkami wentylacyjnymi zamontowanymi w kanale. Na sali kondycyjnej zaprojektowano natomiast system wentylacji wyporowej. Powietrze zewnętrzne nawiewane jest w dolnej strefie sali za pomocą nawiewników wyporowych, dzięki czemu zużyte, ciepłe powietrze unoszone jest bezpośrednio do góry, gdzie usuwane jest za pomocą kratek wentylacyjnych. Świeże powietrze nie miesza się z zużytym, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji mieszającej, co podnosi komfort użytkowania sali. Centrala ta również wyposażona jest w odzysk ciepła.
Diploma type
Engineer's / Bachelor of Science
Diploma type
Engineer's thesis
Author
Katarzyna Kowalczyk (FEE) Katarzyna Kowalczyk,, Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering (FEE)
Title in Polish
Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji hali sportowej
Supervisor
Jerzy Sowa (FEE/DHV) Jerzy Sowa,, Department of Heating and Ventilation (FEE/DHV)Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering (FEE)
Certifying unit
Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering (FEE)
Affiliation unit
Department of Heating and Ventilation (FEE/DHV)
Study subject / specialization
, Inżynieria Środowiska
Language
(pl) Polish
Status
Finished
Defense Date
15-09-2016
Issue date (year)
2016
Reviewers
Piotr Bartkiewicz (FEE/DHV) Piotr Bartkiewicz,, Department of Heating and Ventilation (FEE/DHV)Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering (FEE) Jerzy Sowa (FEE/DHV) Jerzy Sowa,, Department of Heating and Ventilation (FEE/DHV)Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering (FEE)
Keywords in Polish
wentylacja, klimatyzacja, hala sportowa, wentylacja wyporowa, dysze dalekiego zasięgu
File
  • File: 1
    Praca Inżynierska Katarzyna Kowalczyk.pdf
Request a WCAG compliant version
Local fields
Identyfikator pracy APD: 13712

Uniform Resource Identifier
https://repo.pw.edu.pl/info/bachelor/WUT53bbb2ca04444b5193b8270a947978ec/
URN
urn:pw-repo:WUT53bbb2ca04444b5193b8270a947978ec

Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page