Wykorzystanie SysML do opisu agenta upostaciowionego

Tomasz Winiarski , Maciej Węgierek

Abstract

Jednym z podejść do specyfikacji sterowników robotów jest teoria agenta upostaciowionego zakładająca podział systemu robotycznego na grupę komunikujących się ze sobą agentów. Każdy agent złożony jest z podsystemów, których działanie opisuje się przy pomocy funkcji przejść. W artykule został zaproponowany nowy sposób dekompozycji funkcji przejścia podsystemu agenta upostaciowionego. W odróżnieniu od dotychczasowego podejścia koncentrującego się na podziale funkcji ze względu na produkowane wyjścia, autorzy dokonują podziału ze względu na cel prowadzonych obliczeń. To podejście umożliwia scalenie powtarzających się elementów specyfikacji, przez co opis staje się krótszy i prostszy. Artykuł stanowi też próbę zestawienia poszczególnych elementów wchodzących w skład agenta upostaciowionego z metodami ich opisu bazującymi na standardzie SysML.
Author Tomasz Winiarski (FEIT / AK)
Tomasz Winiarski,,
- The Institute of Control and Computation Engineering
, Maciej Węgierek (FEIT / AK)
Maciej Węgierek,,
- The Institute of Control and Computation Engineering
Pages407-416
Publication size in sheets20.35
Book Tchoń Krzysztof, Zieliński Cezary (eds.): Postępy Robotyki, Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej. Elektronika, no. 196, 2018, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, ISBN 978-83-7814-799-2, 572 p.
Languagepl polski
File
TWin MWeg metodyka.pdf 484.1 KB
Score (nominal)5
ScoreMinisterial score = 5.0, BookMonographyChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back