The retraction relation for biracks

Přemysl Jedlička , Agata Pilitowska , Anna Zamojska-Dzienio

Abstract

W 1999 Etingof, Schedler i Soloviev wprowadzili relację retrakcji dla inwolutywnych niezdegenerowanych rozwiązań teorio-mnogościowego równania Yanga-Baxtera. Relacja ta pozwoliła na konstrukcję nowych klas rozwiązań inwolutywnych. Wiadomo, że istnieje wzajemna odpowiedniość między niezdegenerowanymi rozwiązaniami i birackami. Zdefiniowaliśmy uogólnioną relację retrakcji dla dowolnych biracków i pokazaliśmy, że jest to relacja kongruencji dla tych algebr. Dzięki temu można otrzymać klasy rozwiązań nieinwolutywnych. W przypadku inwolutywnym uzyskujemy nowe dowody wcześniejszych rezultatów.
Author Přemysl Jedlička
Přemysl Jedlička,,
-
, Agata Pilitowska (FMIS / DAC)
Agata Pilitowska,,
- Department of Algebra and Combinatorics
, Anna Zamojska-Dzienio (FMIS / DAST)
Anna Zamojska-Dzienio,,
- Department of Analysis and Sigularity Theory
Journal seriesJournal of Pure and Applied Algebra, ISSN 0022-4049, (A 25 pkt)
Issue year2019
Vol223
No8
Pages3594-3610
Publication size in sheets0.8
Keywords in Polishrównanie Yanga-Baxtera, rozwiązanie teorio-mnogościowe, retrakcja rozwiązania, jednostronna quasigrupa, birak, kongruencja algebry
Keywords in EnglishYang-Baxter equation, set-theoretical solution, retraction of a solution, one-sided quasigroup, birack, congruence of an algebra
ASJC Classification2602 Algebra and Number Theory
DOIDOI:10.1016/j.jpaa.2018.11.020
URL https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022404918302883?via%3Dihub
Languageen angielski
Score (nominal)25
ScoreMinisterial score = 25.0, 08-07-2019, ArticleFromJournal
Publication indicators Scopus SNIP (Source Normalised Impact per Paper): 2016 = 1.159; WoS Impact Factor: 2017 = 0.72 (2) - 2017=0.68 (5)
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back