JAKOŚĆ GLEB UŻYTKÓW ROLNYCH PO POWODZI

Bożena Piątkowska , Agnieszka Bińkowska

Abstract

-
Author Bożena Piątkowska (FCEMP / ICEn)
Bożena Piątkowska,,
- Insitute of Civil Engineering
, Agnieszka Bińkowska
Agnieszka Bińkowska,,
-
Pages78-82
Publication size in sheets0.5
Book Piątkowska Bożena (eds.): Życie z powodzią w tle - jakość środowiska na terenach popowodziowych, 2016, Płock, Politechnika Warszawska, WBMiP Instytut Budownictwa, ZISiOŚ, ISBN 978-83-945005-1-1, 87 p.
Keywords in Polishpowódź, użytki rolne, jakość gleby
Keywords in English-
Abstract in PolishPrzedstawiono jakość gleb użytków rolnych po powodzi w 2010 roku w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej. Po upływie 5 m-cy od powodzi nie można było jednoznacznie stwierdzić, że użytki rolne na terenach popowodziowych wymagają uzupełniania makroskładników i odkwaszania gleby. W glebach średnich o odczynie kwaśnym i lekko kwaśnym stwierdzono niską zawartość potasu oraz bardzo niską i niską zawartość fosforu. Niezależnie od kwasowości i kategorii agronomicznej gleby stwierdzono bardzo wysoką zawartość magnezu. Skład gleby po ustąpieniu wód powodziowych zależy od indywidualnego charakteru zagospodarowania zalanego terenu, co uniemożliwia zalecenie standardowego nawożenia na wszystkich terenach popowodziowych. Przy podejmowaniu decyzji o zakresie badań ważne są informacje uzyskiwane od mieszkańców zalanych terenów. Wysoka wartość strat w maszynach rolniczych, zapasach paliw, nawozów i herbicydów wykorzystywanych w rolnictwie wskazywały na możliwość skażenia gleby substancjami ropopochodnymi i metalami ciężkimi. Badania wykonane po upływie 18 miesięcy od powodzi wykazały brak zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi, brak zagrożenia produkcji rolniczej.
Languagepl polski
Score (nominal)0
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?