Publikacje albumowe architektury okresu międzywojennego oraz architektury Warszawy 1945-1965 jako forma popularyzacji bibliotecznych zbiorów specjalnych

Maria Miller-Jankowska , Małgorzata Wornbard , Teresa Gumołowska

Abstract

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej posiada kolekcję fotografii, które stanowią część zbiorów z zakresu gospodarki przestrzennej, urbanistyki i architektury przekazanych przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Wśród autorów zdjęć są takie nazwiska jak Henryk Poddębski, Czesław Olszewski, Zbyszko Siemaszko czy Teodor Hermańczyk. W celu popularyzacji tych zasobów i jednocześnie ukazania wkładu twórców z kręgu Politechniki Warszawskiej w odbudowę i rozwój architektury warszawskiej po obu wojnach światowych Biblioteka Główna opracowała i wydała dwa albumy. Pierwszy „Architektura międzywojenna na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”, nagrodzony wśród publikacji varsavianistycznych za lata 2010/2011 oraz drugi, będący jego tematyczną kontynuacją „Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”. Albumy opracowane w całości „własnymi siłami” Biblioteki, stanowią próbę pokazania kunsztu architektów i konstruktorów tamtych trudnych lat, osiągnięć budujących w sensie symbolicznym i dosłownym. Są też próbą upamiętnienia obiektów, których już nie ma lub które zostały całkowicie przebudowane. Jednocześnie albumy stanowią też zachętę dla czytelników do zapoznania się z kolekcją fotografii i innymi zbiorami specjalnymi naszej Biblioteki.
Author Maria Miller-Jankowska (ML WUT)
Maria Miller-Jankowska,,
- Main Library of Warsaw University of Technology
, Małgorzata Wornbard (ML WUT)
Małgorzata Wornbard,,
- Main Library of Warsaw University of Technology
, Teresa Gumołowska (ML WUT)
Teresa Gumołowska,,
- Main Library of Warsaw University of Technology
Journal seriesBibliotekarz, ISSN , [0208-4333], (0 pkt)
Issue year2019
No6
Pages19-23
Publication size in sheets0.5
Keywords in Polishzbiory specjalne, digitalizacja, fotografie, architektura Warszawy, funkcjonalizm
Keywords in Englishdigitization, digital libraries, photographs, architecture,
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcejournalList
ScoreMinisterial score = 5.0, 20-10-2019, ArticleFromJournal
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?