Koncepcja lokalizacji punktów pomiaru ciśnienia w systemie monitoringu wybranej sieci wodociągowej

D. Kowalski , B. Kowalska , Marian Kwietniewski , E. Sysa

Abstract

W pracy zaproponowano dwie metody lokalizacji punktów pomiaru ciśnienia w sieciach wodociągowych. Metoda pierwsza koncentruje się na wykrywaniu niepożądanych zmian (wzrostów lub spadków) ciśnienia. Metoda druga ma na celu wykrywanie wycieków wody z sieci. Zastosowanie obu metod do planowania monitoringu w rzeczywistej sieci wodociągowej przyniosło znaczące różnice lokalizacji punktów pomiaru ciśnienia. To pokazuje, iż dokładność lokalizacji punktów pomiarowych zależy od celu monitorowania sieci wodociągowej.1. Wprowadzenie Jednym z najtrudniejszych a zarazem kluczowym zadaniem planowania monitoringu jest właściwa lokalizacja punktów pomiaru parametrów hydraulicznych i jakościowych przesyłanej wody. Problem ten nie został rozwiązany w pełni zarówno w obowiązujących aktach prawnych, normach ani też w licznych pracach badawczych dotyczących monitoringu prowadzonych w kraju i za granicą (Kowalski 2011; Kowalski, Kwietniewski, 2009; Kwietniewski 2005). W świetle obowiązujących wymagań prawnych można stwierdzić, że brak jest szczegółowych wytycznych dotyczących lokalizacji punktów pomiarowych systemu monitorowania sieci wodociągowych. Dotyczy to w szczególności pomiarów ciśnienia. Wynika to zdaniem autorów, między innymi z braku powszechnie akceptowanej definicji zdarzeń niepożądanych, które powinny być wychwytywane przez system monitoringu. Rozpatrując możliwości oceny prawidłowości lokalizacji punktów pomiaru parametrów hydraulicznych, w tym ciśnienia, w sieciach wodociągowych należy zwrócić uwagę na mnogość celów monitoringu (Kowalski, Kwietniewski, 2009)
Author D. Kowalski
D. Kowalski,,
-
, B. Kowalska
B. Kowalska,,
-
, Marian Kwietniewski (FEE / DWSWT)
Marian Kwietniewski,,
- Department of Water Supply and Wastewater Treatment
, E. Sysa
E. Sysa,,
-
Journal seriesGaz, Woda i Technika Sanitarna, ISSN 0016-5352
Issue year2013
Vol87
No10
Pages386-394
Keywords in Polishpomiar ciśnienia, sieci wodociągowe, instalacje wodociagowe
URL http://www.sigma-not.pl/publikacja-79968-koncepcja-lokalizacji-punkt%C3%B3w-pomiaru-ci%C5%9Bnienia-w-systemie-monitoringu-wybranej-sieci-wodociagowej-gaz-woda-i-technika-sanitarna-2013-10.html
Languagepl polski
Score (nominal)11
ScoreMinisterial score = 5.0, 05-09-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 11.0, 05-09-2019, ArticleFromJournal
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?