Protection of intellectual property rights in Poland and in the European Union

Renata Walczak

Abstract

The paper presents the possibilities of protection of intellectual property rights that stems from the industrial property rights. The author presented procedures and costs of protection of inventions, utility models, industrial designs and trademarks in Poland and in the European Union. Both protection systems were compared indicating their advantages and downsides
Author Renata Walczak (CESS)
Renata Walczak,,
- College of Economics and Social Sciences
Pages219-229
Publication size in sheets0.5
Book Gąsiorowska Elżbieta, Dzik Renata, Burżacka Monika (eds.): Kształtowanie wartości przedsiębiorstw i regionów – prognozy, szanse, zagrożenia, 2013, Ciechanów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, ISBN 978-83-936260-0-7, 335 p.
Keywords in Polishpatent, prawa własności intelektualnej, patent europejski
Keywords in Englishpatent, intellectual property rights, European patent
Abstract in PolishW pracy przedstawiono możliwości ochrony własności intelektualnej wynikające z prawa własności przemysłowej. Przedstawiono procedury i koszty ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych w Polsce i w Unii Europejskiej. Oba systemy ochrony porównano wskazując ich wady i zalety. Własność intelektualna chroniona jest przez różne ustawy, dyrektywy i porozumienia. Korzystanie z ochrony wynikającej z prawa własności przemysłowej jest konieczne ze względu na szerszy zakres ochrony. Uzyskanie patentu, prawa ochronnego, czy prawa z rejestracji umożliwia uzyskanie czasowego i terytorialnego monopolu na oferowane produkty, możliwe jest też zakazywanie używania zastrzeżonych produktów, ściganie naruszeń oraz obrót posia-danymi prawami (zbywanie, licencjonowanie). Obecnie zachęca się przedsiębiorców do korzystania z instrumentów wprowadzonych przez ustawę prawo własności przemysłowej. Niestety brak jest instrumentów umożliwiających ochronę wynalazków. Wynalazek chroniony jest od momentu zgłoszenia, jednak uprawniony z patentu może ścigać naruszenia dopiero po udzieleniu patentu. Okres od zgłoszenia do udzielenia patentu to średnio 3 lata. W tym czasie bezkarnie można naruszać cudzą własność i bezpłatnie na niej zarabiać. W Polsce nie funkcjonuje tymczasowa ochrona patentowa, stąd przedsiębiorcy nie czują się zachęcani do ochrony swojej własności w Urzędzie Patentowym. Należy mieć nadzieję, że obecna sytuacja ulegnie zmianie i przedsiębiorcy będą mieli zapewnioną prawidłową ochronę swoich praw.
Languageen angielski
File
2013 monografia Ciechanow Protection of intelectual.pdf 8.19 MB
Score (nominal)5
ScoreMinisterial score = 5.0, 05-09-2019, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?