Ocena metod analitycznych oznaczania węgla organicznego w wodzie

M. Pierścieniak , N. Zieminska , Tomasz Słomczyński , Jacek Wąsowski

Abstract

Stacje Uzdatniania Wody (SUW) mają obowiązek ujmowania i oczyszczania wody w sposób zapewniający bezpieczeństwo jej odbiorców. Jednym z głównych problemów związanych z systemami uzdatniania i dystrybucji wody jest wtórne jej zanieczyszczenie. Wskaźnikami, które obrazują podatność wody na wtórne zanieczyszczenia są stężenia przyswajalnych form węgla. Szczególną uwagę zwraca się na zawartość biodegradowalnego rozpuszczonego węgla organicznego (BDOC) oraz asymilowanego (przyswajalnego) węgla organicznego (AOC). Węgiel organiczny jest jednym z istotnych czynników powodujących wtórne zanieczyszczenie wody w sieci wodociągowej. Opisano oraz dokonano oceny kilku metod analitycznych wykorzystywanych do analizy poszczególnych form węgla w wodzie. Pozwalają one na oznaczenie zawartości węgla w wodzie, a co za tym idzie na określenie możliwości występowania wtórnego zanieczyszczenia wody wodociągowej.
Author M. Pierścieniak
M. Pierścieniak,,
-
, N. Zieminska
N. Zieminska,,
-
, Tomasz Słomczyński ZB
Tomasz Słomczyński,,
- Department of Biology
, Jacek Wąsowski ZZWOŚ
Jacek Wąsowski,,
- Department of Water Supply and Wastewater Treatment
Journal seriesPrzemysl Chemiczny, ISSN 0033-2496
Issue year2011
Vol90
No2
Pages253-256
Keywords in Polishanaliza form węgla, oznaczenie zawartości węgla
URL http://www.sigma-not.pl:8080/publikacja-57610-ocena-metod-analitycznych-oznaczania-w%C4%99gla-organicznego-w-wodzie-przemysl-chemiczny-2011-2.html
Languagepl polski
Score (nominal)15
Publication indicators WoS Impact Factor: 2011 = 0.414 (2) - 2011=0.296 (5)
Citation count*0
Cite
Share Share

Get link to the record
msginfo.png


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back