Włosi w Płocku

Robert Kunkel

Abstract

Włosi pojawiają się w Płocku już w średniowieczu. Z Włoch pochodził półlegendarny notariusz papieski Marek, mianowany przez Aleksandra II biskupem płockim. Z Mediolanu pochodził Maffjolus Lampugnano prekonizowany na biskupa płockiego. Biskupi nowożytni często studiowali w Rzymie i innych włoskich ośrodkach akademickich, podróżowali na południe również jako dyplomaci. Z podróży przywozili nowe idee, nawiązane znajomości i ludzi przenoszących na polski grunt południowoeuropejskie wzorce w sztuce i architekturze. Włosi mieli wpływ również na architekturę Płocka, szczególnie sakralną w XVIII i XIX wieku.
Author Robert Kunkel (FA / DPA)
Robert Kunkel,,
- Department of Polish Architecture
Pages253-259
Publication size in sheets0.5
Book Koseski Adam, Lolo Radosław, Szczepański Janusz (eds.): Swoi i obcy na Mazowszu Północnym w minionym tysiącleciu, 2016, Pułtusk, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora ; Muzeum Mazowiecki w Płocku ; Akademickie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe "ATENA", ISBN 978-83-7549-264-4, 259 p.
Keywords in PolishPłock, Włosi, architektura, katedra płocka, budownictwo sakralne
Languagepl polski
Score (nominal)0
ScoreMinisterial score = 0.0, 04-09-2019, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?