Warstwy C-Pd do zastosowań w czujnikach wodoru

Piotr Firek , Jerzy Kalenik , Elżbieta Czerwosz , Halina Wronka , Sławomir Krawczyk , Mirosław Kozłowski

Abstract

MN-p-28:Obecnie wodór jest stosowany w wielu dziedzinach nauki i przemysłu między innymi w procesach uwodorniania (utwardzania tłuszczów), przekształceniach ropy naftowej, w chemicznej produkcji związków (np. amoniaku, chlorowodoru, metanolu), w technologiach materiałowych, metalurgii, podczas spawania (palniki tlenowo-wodorowe), w chłodzeniu kriogenicznym czy silnikach rakietowych (paliwo w mieszaninie z tlenem). Ciągły monitoring składu atmosfery gazowej w pobliżu źródeł emisji wodoru i jego związków może w znacznym stopniu przyczynić się do eliminacji zagrożeń związanych z wyciekiem wodoru z urządzeń przemysłowych, badawczych, ze zbiorników samochodowych czy stacji benzynowych i ograniczyć groźbę wybuchu. Czujniki wodoru, powinny charakteryzować się maksymalną niezawodnością, dużą czułością, krótkim czasem odpowiedzi i krótkim czasem regeneracji. Ponadto, powinny być proste w działaniu oraz stosunkowo tanie w produkcji i eksploatacji. Podstawowym problem dla stosowanych obecnie czujników jest zmiana czułości z czasem [1]. W przypadku detektorów optycznych wadą jest wpływ wilgotności i zanieczyszczeń na układ optyczny urządzenia. Prezentujemy prosty czujnik wodoru zbudowany z nanokompozytowych warstw węglowopalladowych C-Pd osadzonych na podłożu ceramicznym Al2O3 z elektrodami tytanowymi. Czujnik taki posiada zakres czułości dla stężenia wodoru od 100ppm do kilku % wodoru w mieszaninie wodoru i azotu. Daje szybką odpowiedź i nie wymaga wygrzewania dla powrotu do stanu wyjściowego.
Author Piotr Firek IMiO
Piotr Firek,,
- The Institute of Microelectronics and Optoelectronics
, Jerzy Kalenik IMiO
Jerzy Kalenik,,
- The Institute of Microelectronics and Optoelectronics
, Elżbieta Czerwosz
Elżbieta Czerwosz,,
-
, Halina Wronka
Halina Wronka,,
-
, Sławomir Krawczyk
Sławomir Krawczyk,,
-
, Mirosław Kozłowski
Mirosław Kozłowski,,
-
Pages1-2
Publication size in sheets0.3
Book Wiśniowski Piotr (eds.): Materiały Konferencyjne: XII Konferencja Naukowa Technologia Elektronowa, ELTE '2016, vol. PenDrive, 2016, Katedra Elektroniki, Wydział Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, 226 p.
Keywords in Polishczujnik wodoru, warstw nanokompozytowe, pallad, elektrody Ti, PVD
Languagepl polski
Score (nominal)15
ScoreMinisterial score = 15.0, 27-03-2017, BookChapterMatConfByIndicator
Ministerial score (2013-2016) = 15.0, 27-03-2017, BookChapterMatConfByIndicator
Citation count*0
Cite
Share Share

Get link to the record
msginfo.png


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back