Przemysłowe metody prowadzenia procesu transestryfikacji – przegląd

Paweł Grabowski , Oliwia Liberek

Abstract

Wykorzystywany jako paliwo do silników Diesla olej napędowy produkowany jest podczas przerobu ropy naftowej. Z uwagi na działania proekologiczne rozpoczęto prace badawcze nad możliwością zastosowania alternatywnych paliw do zasilania tego rodzaju silników. Jedną z obecnie opracowanych alternatyw jest biodiesel, czyli paliwo powstające podczas transestryfikacji olejów roślinnych lub zwierzęcych. Do produkcji tego rodzaju paliwa można wykorzystywać oleje roślinne o różnej jakości. Jakość surowca bezpośrednio wpływa na technologię, którą należy dobrać, aby otrzymać dobrej jakości produkt końcowy. Dodatkowo stosowana technologia uzależniona jest od zapotrzebowania na biopaliwo. W związku z powyższym do celów rolniczych wykorzystuje się metodę okresową, natomiast do celów przemysłowych (produkcja biokomponentu dla rafinerii) wykorzystuje się metodę ciągłej produkcji FAME.
Author Paweł Grabowski (FCEMP / IC)
Paweł Grabowski,,
- The Institute of Chemistry
, Oliwia Liberek (FCEMP / IC)
Oliwia Liberek,,
- The Institute of Chemistry
Pages28-35
Publication size in sheets0.5
Book Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (eds.): Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Nauki techniczne i inżynieryjne, Część V, 2018, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-66139-17-6, [978-83-66139-16-9], 138 p.
Keywords in Polishbiodiesel, FAME, technologia
Languagepl polski
Score (nominal)5
ScoreMinisterial score = 5.0, 11-03-2019, BookMonographyChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back