Baza wiedzy: Politechnika Warszawska

Ustawienia i Twoje konto

Powrót
Wydział Mechaniczny Technologiczny - Logo afiliacji

Wydział Mechaniczny Technologiczny

Menu jednostki

Profil

  • Struktura organizacyjna
  • Profesorowie
  • Adiunkci
  • Pozostali pracownicy
  • Doktoranci
  • Publikacje
  • Wypromowane rozprawy doktorskie
  • Patenty
  • Udział w projektach
  • Udział w projektach (archiwum)

Wydział Inżynierii Produkcji - powstał w 1951 roku jako Wydział Mechaniczny Technologiczny, a obecną nazwę przyjął w 1995 roku.

Jednak początków trzeba szukać w XIX wieku, kiedy została utworzona Szkoła Przygotowawcza do mającego powstać Instytutu Politechnicznego. W 1829 roku w Szkole powstały cztery Wydziały, w tym Wydział Mechaniczny z trzema katedrami: Mechaniki, Budowy Maszyn i Technologii Mechanicznej. Przez lata zmieniały się struktura i nazwa, ale nic, nawet wielkie wydarzenia historyczne, nie zatrzymało rozwoju Wydziału. Obecnie, kształcący blisko 3000 studentów, WIP jest jednym z największych Wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej kształci studentów w zakresie inżynierii produkcji – rozumianej jako połączenie zagadnień konstrukcyjnych, technologicznych, organizacyjnych i menedżerskich. Wydział zatrudnia około 200 nauczycieli akademickich, w tym wielu wybitnych, znanych na całym świecie – twórców oraz autorów patentów i licencji sprzedawanych do krajów całego świata. Na Wydziale, w dobrze wyposażonych laboratoriach, pracowniach badawczych i komputerowych prowadzone są liczne prace badawcze, konstrukcyjne, technologiczne – bardzo często przy współudziale studentów Wydziału, którzy traktowani są jako doceniani partnerzy profesorów, adiunktów i asystentów. Absolwenci Wydziału są cenionymi specjalistami, cieszącymi się uznaniem w kraju i za granicą, pracującymi prawie we wszystkich – także najbardziej rozwiniętych – krajach świata. Podobny model kształcenia stosowany jest również w Japonii, USA i Unii Europejskiej na wydziałach Production Engineering.

Obecnie Wydział Inżynierii Produkcji mieści się w trzech budynkach. Dwa z nich znajdują się na terenie południowym: pierwszy przy ulicy Narbutta 85 (Gmach Nowy Technologiczny) i drugi przy ulicy Narbutta 86 (Gmach Stary Technologiczny) wraz z wybudowanym osiem lat temu łącznikiem wypełniający przestrzeń pomiędzy skrzydłami budynku Nowej Technologii. Trzeci budynek znajduje się przy ulicy Konwiktorskiej 2, gdzie mieści się Zakład Technologii Poligraficznych

Kreator raportu

Jednolity identyfikator zasobu
https://repo.pw.edu.pl/info/affiliation/WUT-4fcf9ad1-8052-4961-bf96-6669410c6159/
URN
urn:pw-repo:WUT-4fcf9ad1-8052-4961-bf96-6669410c6159

Potwierdzenie
Czy jesteś pewien?
Zgłoszenie uwag dotyczących tej strony
Schowek